Przeskocz do treści

Zabiegi lecznicze i rehabilitacyjne

Terapia rozejścia mięśni prostych brzucha

Od czasu powstania Studia Zdrowia zajmuje się tematami wokół ciąży i po porodzie. Rozpoczynając opiekę nad kobietami w ciąży i po porodzie duży nacisk kładę na tak ważny wątek jakim jest Rozejście Mięśni prostych brzucha - diastiasis recti abdomini.

 

 

 

 

W czasie ciąży rosnąca macica rozciąga mięśnie ściany brzucha. Jest to główna przyczyna zmiany w budowie tych mięśni. Swoją rolę odgrywają również zmiany hormonalne - relastyna, elastyna. Dzięki którym nawet początkowo mały brzuszek jest w stanie pomieścić duże dziecko. Rozejście może być widoczne już w czasie ciąży. Zazwyczaj w jej drugiej połowie gdy brzuch jest już większy.

W związku z powyższym zapraszam dziewczyny w okresie do 6 tygodni po porodzie, do mnie na konsultacje. Pierwsza konsultacja jest to godzinne spotkanie. Podczas którego ustalamy indywidualny plan ćwiczeń - koszt 150 pln. Następnie umawiamy się z ustaloną częstotliwością na spotkania kontrolne.

Także, kiedy zapiszecie się na zajęcia poporodowe, wykonuję badanie rozejścia. Gdy zobaczymy, że jest problem, umawiamy się na spotkanie. Tak więc nad powrotem do formy możesz także ćwiczyć w grupie. Gdzie wraz ze swoim maluchem możesz w bardzo miłej atmosferze spędzić czas z innymi mamami.

Oczywiście trudno na odległość dopasować zestaw ćwiczeń. Mimo stosowania się do zasad ich dobierania, może się okazać że ćwiczenie nie jest dobre, za intensywne lub w trakcie wykonywania ruchu pojawia się rozejście.

Podam ćwiczenia na tzw. start (bardzo proste, które na pewno wam nie zaszkodzą, a zaktywizują mięśnie które powinniście uruchomić). Możesz je zacząć robić jeszcze w połogu kiedy poczujesz się na siłach po porodzie:

  1. Leżenie na plecach, stopy stoją na podłodze, ustawiamy plecy w stosunku do podłoża tak jakby pod pępkiem miała się zmieścić mała wisienka, oddychamy w czasie wydechu mocno wciągamy brzuch, podciągając pępek do kręgosłupa nie zgniatając wisienki - 10 powtórzeń.
  2. Pozycja jak wyżej. Cały czas wciągnięty brzuch robimy 10 oddechów.
  3. Pozycja taka sama cały czas. W czasie wydechu przesuwamy piętą po podłożu, prostujemy nogę na matę (wisienka pod plecami) - po 10 powtórzeń na każdą nogę.
  4. Pozycja jak poprzednio. Unieś biodra do góry, zatrzymaj, oddychaj, w czasie wydechu wciągnij brzuch - 10 powtórzeń.
  5. Pozycja jak wyżej. Na wciągniętym brzuchu wykonaj 10 oddechów.
  6. Klęk podparty. Oddychaj, w czasie wydechu wciągnij brzuch - 10 powtórzeń.
  7. Klęk podparty. Na wciągniętym brzuchu wykonaj 10 oddechów.

Miłych ćwiczeń.

Masaż klasyczny/leczniczy

Usuwa bóle mięśni i stawów, rozluźnia przeciążenia , poprawia krążenie.
Polecany w przypadkach:

  • rwy kulszowej
  • rwy barkowej
  • przeciążeń okolić szyi i karku
  • dolegliwości górnej, środkowej i dolnej części kręgosłupa
  • dolegliwości związanych ze skoliozami
  • zmian zwyrodnieniowych stawów-kręgosłupa, bioder, kolan, stawów skokowych…

Masaż jest wykonywany w połączeniu z elementami akupresury. Akupresura to jedna z najstarszych metod leczenia alternatywnego. Powszechnie zwana jako refleksoterapia wywodzi się z chińskiej sztuki leczenia dotykiem. Jako pochodna akupunktury polega na masażu i ucisku określonych miejsc na ciele. Zabiegi akupresury w takcie masażu leczniczego zwiększają efekt terapeutyczny.

Masaż relaksacyjny

Likwiduje zmęczenie fizyczne i psychiczne, rozluźnia mięśnie i stawy, poprawia nastrój i samopoczucie.

Masaż antycellulitowy i odchudzający

Zmniejsza i likwiduje cellulitis, poprawia strukturę i jędrność skóry, wspomaga odchudzanie, modeluje sylwetkę i ujędrnia ciało, poprawia ukrwienie i przemianę materii, przyspiesza redukcję tkanki tłuszczowej. Może być wykonany przy pomocy bańki chińskiej, która na zasadzie podciśnienia zwiększa efekt zabiegu. Masaż jest wykonywany na specjalnie sporządzone oliwy.

Masaż dla kobiet w ciąży

Usuwa napięcie mięśni, łagodzi dolegliwości bólowe stawów- w szczególności karku, szyi ,pleców( likwiduje problemy związane z ciążową rwą kulszową), zmniejsza obrzęki kończyn spowodowane upośledzeniem krążenia obwodowego.

Masaż noworodkowo-niemowlęcy metodą Shantala

Zmysły dziecka kształtują się przez dziewięć miesięcy w łonie matki. Największą ilość bodźców w tym czasie odbiera skóra. Każdy nawet najmniejszy ruch wykonywany przez matkę dociera do skóry płodu. Szczególną wrażliwością odznacza się okolica warg, jamy ustnej, twarzy, a w następnej kolejności skóra kończyn górnych, klatki piersiowej i kończyn dolnych. Po urodzeniu znacznie zmniejsza się ilość bodźców działających na skórę . Dzięki zabiegom pielęgnacyjnym , karmieniu ,pieszczotom i prawidłowemu rozwojowi ruchowemu, skóra dziecka, odbierając nadal bodźce dotykowe, stopniowo poznaje je i przyzwyczaja się do nich. Dlatego trzeba pamiętać o dostarczaniu ich w odpowiedniej ilości i w odpowiedni sposób. Można to osiągnąć wykonując masaż całego ciała. Dla najmłodszych dzieci najodpowiedniejszy jest masaż opracowany przez Fryderyka Leboyer w oparciu o hinduską metodę Shantala.

Masaż po porodzie:

Masaż antycellulitowy, wyszczuplający.

Masaż stosowany przypadku rozejścia mięśnia prostego brzucha (głębokie stymulowanie nawarstwienia włókien mięśni przy pomocy technik masażu, bańki chińskiej, kinezotapingu).

 

Świecowanie uszu

Naświetlanie lampą sollux z filtrem czerwonym

 

Bańki chińskie

 

 

 

 

 

Kinezotaiping (plastrowanie):

Metoda opracowana i spopularyzowana przez Japończyka dr Kenzo Kase. W terapii wykorzystuje się plaster o właściwościach ludzkiej skóry, o elastyczności 130-140%, nie ograniczającego ruchów, przepuszczającego powietrze i mającego charakter hipoalergiczny. Nalepiony plaster jest źródłem bodźców odbieranych przez receptory rozmieszczone na skórze. Dzięki temu odpowiednio zaaplikowany może działać przeciwbólowo, pełnić funkcję przypominającą ( np. utrzymanie prawidłowe postawy), normalizować napięcie mięśniowe i powięziowe, pełnić funkcję korygującą w sytuacji nierównowagi mięśniowej.

Taping, który często okazuję się bardzo skuteczny jest jednocześnie wyjątkowo łagodną i bezpieczną formą terapii (brak wpływu środków farmakologicznych) co bez obaw pozwala stosować go u dzieci (np. wady postawy), kobiet w ciąży (przy bólach kręgosłupa i innych stawów, obrzękach limfatycznych), osób w podeszłym wieku, a także w przypadkach, kiedy z powodu przeciwwskazań inne formy fizjoterapii są niemożliwe do zastosowania.

W leczeniu dysfunkcji narządu ruchu taping stosuje się w celu zmniejszenia obrzęku, przyspieszenia procesów gojenia, korekcji mechanicznej, poprawy stabilizacji m.in. w następujących przypadkach:

  • bóle kręgosłupa,
  • bóle kolana ( np. dolegliwości ze strony stawu Rzepkowo-udowego),
  • dolegliwości bólowe barku,
  • zapalenia pochewek ścięgnistych ( np. w okolicy nadgarstka),
  • bolesność okolic przyczepów ( np. łokieć tenisisty, ostroga piętowa),
  • stan po skręceniach,
  • zwichnięciach stawów,
  • paluch koślawy,
  • dolegliwości ze strony ścięgna Achillesa,
  • obrzęki,
  • niestabilność stawów,
  • uszkodzenia mięśni,
  • więzadeł,
  • poprawa priopriocepcji (lepsza stabilizacja i koordynacja)
  • usprawnienie procesów gojenia po urazach i operacjach ( np. po rekonstrukcji więzadeł krzyżowych).
  • korekcja wad postawy ( np. skolioza)
  • wskazania do drenażu limfatycznego
  • w okresie ciąży - dolegliwości kręgosłupa i innych stawów.

Zabieg tapingu jest uzupełniającą formą terapii. W połączeniu z ćwiczeniami, masażem doskonale zwiększa efekt leczenia.

Instagram